Sauna domowa, parowa, fińska - od podszewki historia

SAUNA DOMOWA   

Sauna :

  :: Typy sauny
  :: Zalety Sauny
  :: Historia Sauny
  :: Linki do Saun
  :: Zdjęcia sauny
  :: Cena sauny
  :: Sauna infrared
  :: Akcesoria

 
    W dzisiejszych czasach sauny zdobywają popularność, udaje się do nich coraz więcej ludzi w każdym wieku. Sauna jest doskonałym rozwiązaniem w dzisiejszym natłoku pracy, wystarczy 20 minut by poczuć diametralną różnicę.

Spis katalogów SEO


Historia sauny od podszewki:

     Obecnie wiele miejsca w mediach poświęca się metodom i środkom tzw. odnowy biologicznej, jednak tylko nieliczni stosują ją w praktyce. A wystarczy dosłownie 30 min. dziennie żeby, choć częściowo, zregenerować organizm. Sauna, w której poddawani jesteśmy działaniu wysokiej temperatury jest świetnym sposobem na odreagowanie trudów dnia. Jest to metoda wykorzystywana od dawien dawna.

     Najstarszy zapis odnośnie sauny pochodzi z kijowskiej Kroniki Nestora datowanej na 1113 rok, jednak nie podlega żadnej dyskusji fakt, że w dziedzinie sauniarstwa Finowie mają jedne z najstarszych doświadczeń. Z badań archeologicznych wynika, że doświadczenie Finów sięga aż dwóch tysięcy lat. Stąd też to właśnie Finowie przypisują sobie powstanie sauny. Oni również połączyli dwie techniki stosowane obecnie w saunach: saunę parową (gorąca para) i suchą (gorące powietrze). Pierwsze sauny powstały z rowówsauna parowa wykopanych w zboczu i służyły jako domy w okresie zimowym. Źródłem ciepła w tych "saunach" był kominek, w którym umieszczano kamienie, co jakiś czas polewano je wodą, przez co znacznie wzrastała wilgotność.

     Pojawiająca się nagle para wzmagała efekt nagrzewania. Ulepszając budowę sauny konstruktorzy poszli w dwóch równoległych kierunkach. W jednym oddzielono saunę od pomieszczeń mieszkalnych utrzymując taką samą formę nagrzewania - kominek. Tego typu sauna miała dach i ścianę frontową zbudowaną z drewnianych belek. Sauny o takiej budowie są w użyciu do dzisiaj. Drugim kierunkiem, który również przetrwał do dnia dzisiejszego jest tzw. "savusauna" (dymna sauna). Wyglądała ona jak jednoizbowa drewniana chata z otwartym piecem kamiennym. Dym powstający ze spalania drewna wydobywał się do środka pomieszczenia i tworzył przyjemny aromat. Sauna od początku była stosowana w celach higienicznych - ciało było czyszczone poprzez pocenie się i używanie brzozowych gałązek. sauna suchaNastępnie opłukiwano się w jeziorze lub rzece, a zimą poprzez tarzanie się w śniegu. Po takim zabiegu zakładano czyste ubranie. Na początku XIX wieku zaczęto stosować piec, w którym kamienie zostały przykryte metalowym stożkiem połączonym z kominem odprowadzającym dym. Piec wyposażony został w drzwiczki, które umożliwiały, poprzez ich otwieranie bądź zamykanie, regulowanie temperatury w saunie. Drzwiczki były również potrzebne po to, by można było polewać kamienie wodą. Po wynalezieniu mydła zmienił się sposób korzystania z sauny. Obok pieca ustawiano oddzielnie podgrzewany pojemnik z wodą i mycie odbywało się wewnątrz. W saunach publicznych znajdowało się oddzielne pomieszczenie, w którym się myto, po czym wchodzono do nagrzanego pomieszczenia. Z czasem taki model zastosowano w saunach prywatnych. W latach trzydziestych sauny miały piec, w którym palenisko wyraźnie oddzielono od kamieni umieszczając je w metalowej obudowie. Stan ognia decydował o temperaturze.

     Obecnie, według podręczników fizykoterapii, sauna (łaźnia fińska) to dobrze izolowane pomieszczenie, w którym ściany wyłożone są drewnem, a drewniane ławy (bez gwoździ i części metalowych) ustawione są kaskadowo. Takie ułożenie ław umożliwia korzystającym z kąpieli zwiększanie temperatury dzięki przebywaniu na różnej wysokości.

  Na stronie znajda Państwo dużo przydanych informacji jak i linków do innych stron, które sa godne polecenia. Życzę miłego przegladania naszej witryny.


Na stronie prezentowane są wszystkie rodzaje saun, począwszy od parowych, tradycyjnych, sauna fińska, sauna sucha, Sauna Infrared, sauna ruska, sauna mokra ZAPRASZAMY

 

 
Google